Cestování má konečně otevřené dveře a my se můžeme vydat poznávat nová místa, ochutnat neznámá jídla, obdivovat jinou kulturu. Je jedno, zda se vydáme po Čechách, na Slovensko nebo do exotiky, bez cestovního pojištění bychom ale nikam jezdit neměli. Jak si ho sjednat online?
Když se řekne cestovní pojištění
Cestovní pojištění by mělo být základem každé cesty bez ohledu na to, kde je její cíl. Ať už se vydáváte lyžovat nebo chytat bronz u moře, nikdy nevíte, co se může stát. Celoroční cestovní pojištění ke kartě a evropský průkaz pojištění rozhodně nestačí, tedy aspoň pokud nemáte našetřené miliony.
Přesto řada Čechů vyráží na dovolenou právě jen s pojištěním ke kartě, které ale má nízké limity krytí na léčebné výlohy. V praxi to znamená, že pojišťovna proplatí jen část škody, zbytek pak jde za vámi.
Víte, že pojištění na cesty není jen o pojištění léčebných výloh, ale i o pojištění odpovědnosti a asistenčních službách? I ty přijdou zejména v zahraničí vhod.
Jak si sjednat to pravé pojištění na cesty?
Cestovní pojištění zahrnuje:
- Pojištění léčebných výloh v zahraničí
- Pojištění některých sportů
- Asistenční služby v rodném jazyce 24 hodin denně
- Hrazenou zdravotní péči ve veřejných i soukromých zařízeních
- Úhradu repatriace i repatriace ostatků
- Bezplatné prodloužení cestovního pojištění v případě nečekaných situací v cílové zemi
Připojistit si můžete i:
- Úrazové pojištění
- Pojištění zavazadel, která se během cesty ztratí nebo vám je někdo ukradne.
- Pojištění odpovědnosti za škodu, kterou svým jednáním způsobíte někomu jinému. Může jít o škodu na zdraví i majetku.
- Pojištění storna zájezdu
Zdroj: fotobanka
Co si pohlídat při sjednání cestovního pojištění?
Kromě dobře vybraných pojistných rizik jsou důležité i pojistné limity. Ty představují maximální částku, jakou pojišťovna v případě pojistné události vyplatí. Spolu s místem pobytu, rozsahem škod a typem cesty sice ovlivňují výši pojistného, šetřit na nich se ale nevyplácí.
Na dovolenou u evropského moře byste si měli sjednat minimální pojistné krytí ve výši 3 milionů Kč a ověřit si, na jaké plážové sporty se pojištění vztahuje a na jaké ne.
Na zimní lyžařskou dovolenou si dopřejte ještě vyšší limit, ideálně aspoň 5 milionů Kč a sjednejte si i pojištění odpovědnosti. Stejný limit si sjednejte i pro cesty mimo Evropu.
Víte, že každé pojištění má i nějaké výluky, tedy situace, na které se nevztahuje? U cestovního pojištění jde o rizikové sporty, požití alkoholu nebo jiné omamné látky, škody způsobené chronickou nemocí, se kterou jste na cestu vyrazili nebo třeba nadmořská výška. Ve vyšších polohách nemusí běžné pojištění stačit.
Hlavní obsah článku:
Napsat komentář
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *