Letní teploty jsou za námi, dalších horkých dnů se jen tak nedočkáme. Před sebou máme zimu a spolu s ní přichází i čas, kdy je třeba doma topit. Že ještě nevíte, jak letos budete dům vytápět? Nejvyšší čas to vyřešit! Rána bývají chladná, večery taky, trocha toho tepla tak přijde vhod.
Kotel nebo kamna?
Někdo má doma kotel, jiný krbová kamna. Každý v tom svém řešení vidí výhody. Kotel na uhlí vytopí celý dům, ale než to uhlí složíte, pěkně se zapotíte. O tom, že se z komína pak valí černý štiplavý kouř asi mluvit nemusíme.
Obsluha plynového kotle je sice jednoduchá a teplo máte doma skoro hned, vyúčtování po sezóně ale asi nepotěší. Velmi podobně na tom jsou ti, kdo topí elektřinou.
A co ta kamna?
Další možností jsou krbová kamna. Jejich nabídka na trhu je poměrně široká, liší se vzhledem i použitým palivem. Aby se stala něčím víc než jen designovým doplňkem, je třeba vybrat ta pravá. Z čeho můžete vybírat?
Klasická krbová kamna vytopí i velkou místnost
Klasické krbovky začnou hřát hned poté, co v nich rozděláte oheň. Pak se před ně můžete posadit, třeba s šálkem čaje v ruce a pozorovat plápolající plamínek. Dostupná jsou v mnoha velikostech, nemusíte se jich tak bát ani v malých místnostech, kde není prostoru nazbyt.
Dostupná jsou i v provedení s výměníkem, když je napojíte na ústřední topení, ohřejete i vodu v radiátorech. Když budou mít dostatečný výkon, můžete jimi ohřát i užitkovou vodu.
Víte, že náklady na provoz krbových kamen jsou ve srovnání s uhlím minimální?
Zdroj foto: fotobanka
Kachláče nepatří jen na chalupu
Kachlová kamna si většina z nás představuje na chalupě, slušet jim to ale bude i v moderním interiéru. Kachláče jsou k mání i v provedení s teplovodním výměníkem, keramický obklad mohou mít i peletová kamna.
Víte, že kachlovým kamnům roztopení ve srovnání s klasickými krbovkami chvíli trvá, na druhou stranu hřejí i dlouho po vyhasnutí ohně?
Zdroj foto: fotobanka
Moderní jsou kamna na pelety
Obliba kamen, ve kterých se topí malými slisovanými válečky, ze kterých zůstane jen minimum odpadu, stále roste. A není se čemu divit. Peletová kamna jsou šetrná k životnímu prostředí, snadno se obsluhují a odpadnou vám i starosti se sháněním dřeva, jeho řezáním, sekáním, štípáním a sušením.
Kamna na pelety si dokonce na váš pokyn sama škrtnou a díky WLAN modulu je můžete ovládat na dálku. Klidně si tak můžete zatopit cestou domů z nákupu, práce nebo výletu a vrátit se do příjemně vyhřátého domova.
Víte, že topení peletkami je skoro bez práce, navíc ušetříte svá záda, čas i finance? Ve srovnání s plynem i elektřinou je topení peletami úspornější, pro rodinný dům s tepelnými ztrátami mezi 60 a 70 GJ ročně vám stačí zhruba 3 až 4 tuny pelet?
Hlavní obsah článku:
Napsat komentář
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *