Pandemie onemocnění COVID-19 poměrně ztížila cestování, stejně tak zasáhla i realitní trh.
Pokud se poohlížíte po rekreačním objektu, chatě, chalupě, rodinném domu anebo bytu, pravděpodobně se zajímáte o způsoby financování. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké jsou aktuální podmínky pro získání hypotečního úvěru.
Hypoteční úvěr je většinou jediná cesta, jak získat vlastní obydlí
Podmínky se každým rokem zpřísňují, navíc ceny nemovitostí prudce stoupají. Česká národní banka doporučila ostatním bankám, za jakých podmínek by měly banky poskytovat úvěry a hypotéky na bydlení. Bankovní instituce daná doporučení většinou tolerují.
Maximální výše hypotéky do 90 % ceny nemovitosti
Dávno jsou pryč doby, kdy jste mohli získat hypotéku na celou částku kupní ceny nemovitosti. V současné době můžete získat maximálně 90 % z dané ceny, i když některé banky poskytují pouze 80 %. Jedná se o takzvané LTV, což je zkratka anglického slovního spojené loan to value.
V praxi to znamená, že když nemovitost stojí 1 000 000 korun, banka vám půjčí maximálně 900 000 korun. Zbývající část musíte mít našetřenou.
Maximální výše splátky 50 % vůči čistému příjmu
Česká národní banka vyžaduje, aby poměr výše splátek vůči čistému měsíčnímu příjmu žadatele nepřesáhl 50 %. Zmíněný poměr je označen jako DSTI (debt service to income). Splátka hypotečního úvěru by tak neměla být vyšší než 50 % vašeho čistého měsíčního příjmu. Pamatujte však na to, že do této hodnoty se započítávají nejen splátky na hypotéku, ale i na další úvěry, které jste si v minulosti sjednali, a ještě je splácíte.
Bonita žadatele
Velice důležitá je dostatečná bonita, což je bankovní hodnocení toho, jestli jste schopni splácet svůj závazek. Bonita ovlivňuje, jak vysokou částku si můžete půjčit, jaké dostanete úroky a podobně. Do bonity se promítá spousta faktorů – váš příjem, další závazky i hodnota majetku.
Hlavní obsah článku:
Napsat komentář
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *