Krásné malé městečko v jižních Čechách, které překvapí svou nabídkou zábavy a kulturního vyžití? Vítejte v Písku!
Trocha historie
Písek byl založený někdy v polovině 13. století a svůj název získalo město na základě rýžovišť zlatého písku u řeky Otavy. Na královské město byl Písek povýšen v roce 1254 Přemyslem Otakarem II., díky kterému město začalo prosperovat a byl zde vybudován hrad, založen klášter, postaven děkanský kostel a kamenný most přes řeku Otavu. Za Karla IV. byla ve městě založena solnice a sklad obilí, tehdy největší v Čechách. Po staletí se město měnilo, bylo dobito a opět získalo svou slávu. Velmi proslulé vždy bylo zdejší školství, kdy zdejší školy navštěvovala řada známých osobností. Studovali zde např. August Sedláček, Karel Klostermann, Antonín Sova, Mikoláš Aleš, Čeněk Zíbrt, Fráňa Šrámek, Ladislav Stroupežnický, František Ladislav Čelakovský či Jan Čarek. Například Fráňa Šrámek se při svém psaní inspiroval právě městem a film Měsíc nad řekou, zpracovaný na náměty jeho divadelní hry, byl natočený v Písku. Významnou píseckou postavou byl básník Adolf Heyduk, který v Písku žil a zemřel. A jistě nelze opomenout, že Písek byl díky Františku Křižíkovi prvním městem, kde svítilo veřejné osvětlení.
Co v Písku neminout?
Písek si Vás podmaní krásou, klidem a zároveň množstvím nabídek.
Vaše první cesta by měly vést na Velké náměstí, které tvoří jakýsi středobod města. Zde se nachází budova bývalé sladovny, která byla zrekonstruována na velké infocentrum s mnoha výstavami a expozicemi. Pokud máte děti, tak se zde rovnou zastavíte a projdete si dětské expozice jako jsou Mraveniště, Pilařiště, Hnízdo ilustrace či některou z dočasných expozic. Nejedná se o výstavy, které si děti jen prohlíží – oni si je prožijí! Mraveniště je velké dřevěné hřiště, pilařiště zase zapojí jejich smysly.
V infocentru obdržíte mapu Písku se všemi tipy na výlety. Zároveň si zde můžete zakoupit turistické vizitky a upomínkové předměty.
Hned vedle sladovny se nachází Prácheňské muzeum, které Vás svou výstavou provede historií Písku, ale ukáže i mnoho jiného.
Z Prácheňského muzea se můžete vydat z kopce dolů a dojde k řece k Otavě a velmi významné památce Písku – Kamennému mostu. Jedná se o jeden z nejstarších dochovaných mostů v Evropě. Při povodních v roce 2002 byl zčásti poničený a na jeho opravu přispěl nemalou částkou například Karel Gott.
Kolem řeky pak půjdete zpět kolem zadní části sladovny, podél dochovaných hradeb hradu až k Městské elektrárně, kterou si můžete prohlédnout zevnitř. Poté vaše cesta bude pokračovat k Putimské bráně, respektive k místu, kde původně stávala. Zde si můžete prohlédnout místo, kde při svých studiích bydlel Fráňa Šrámek. Odtud již také uvidíte děkanský kostel, který Vás uchvátí nejen z venku, ale i zevnitř.
Kousek od kostela se nachází Alšovo náměstí, jehož dominantou je mimo jiné morový sloup. Zároveň se zde nachází jedna z nejstarších veřejných knihoven v České republice, která byla před nedávnem zcela zrekonstruovaná a nyní patří mezi nejmodernější v České republice.
Kromě památek nabízí Písek i řadu kulturních akcí – Dotkni se Písku, Cipískoviště, Slavnosti vína, Slavnosti piva…. A v neposlední řadě i mnoho možností sportovního vyžití – tenisové kurty, cyklistické stezky, lezeckou stěnu atd.
Soňa J.
Napsat komentář
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *