Ať už si chcete pořídit nové, nebo ojeté vozidlo, jeho koupí to nekončí. Než s ním poprvé vyrazíte na pozemní komunikaci, a to i z místa, kde si ho koupíte nebo převezmete, musíte mu sjednat povinné ručení. Bez něj totiž na pozemní komunikaci nesmí.
Co všechno zahrnuje autopojištění?
Když přijde na pojištění vašeho plechového kamaráda, můžete si sjednat dvě, možná i tři pojištění. Základem je povinné ručení, bez kterého se neobejdete, dobrovolné je sjednání havarijního pojištění, které se vztahuje na škody na vašem voze. No a pokud si kupujete nové vozidlo, měli byste zvážit i GAP pojištění. Díky němu totiž v případě totální škody nedostanete plnění ve výši aktuální ceny vozu, ale ve výši pořizovací ceny.
Proč je povinné ručení skutečně povinné?
Mnoho z nás v autopojištění tápe a nezná ani rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Když přijde na povinné ručení, jeho sjednání ukládá zákon, také se mu někdy říká zákonné pojištění vozidla nebo pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
Vztahuje se na škody, které svým vozem způsobíte někomu jinému, ten díky němu má jistotu, že mu škodu někdo uhradí. Co si totiž budeme povídat, některé nehody jsou tak vážné, že je viník třeba ani nepřežije. No a kdo by pak poškozenému uhradil škodu?
Na co se povinné ručení vztahuje?
Pojišťovna z povinného ručení může uhradit:
- Škody na zdraví
- Škody na životě
- Škody na majetku
- Trvalé zdravotní následky
- Náklady na odstranění nehody
- Škody s povahou ušlého zisku
- Náklady na právní zastoupení při uplatňování nároků, které plynou z povinného ručení
Zdroj: fotobanka
Na co si dát pozor při sjednání povinného ručení?
Ať už si chcete sjednat jakékoli pojištění, vždy je třeba udělat dvě věci. Vybrat si riziko, proti kterému se chcete pojistit, a nastavit si pojistné limity. V případě povinného ručení si rizika nevybíráte, limity už si ale nastavit musíte. A neměli byste je nijak podcenit.
Právě od nastavení pojistných limitů se totiž odvíjí částka, kterou pojišťovna v případě škodní události skutečně vyplatí. Pokud bude škoda vyšší než pojistné limity, budete ji muset uhradit ze svého. A to už je pořádný zásah do rodinného rozpočtu.
Minimální výše pojistných limitů je aktuálně stanovena na 35 milionů korun, což je na první pohled vysoká částka, ale ani to nemusí stačit. Kdo chce být opravdu dobře pojištěný, ten by si měl nastavit pojistné limity alespoň na 50, 70 nebo i 100 milionů Kč.
Víte, že i u povinného ručení jsou situace, kdy pojišťovna plnit nemusí?
Každé pojištění má stanovené situace, které kryje a které ne. O těch, které kryje, jsme se už zmínili, teď je na místě si říct i ty, kdy pojišťovna prostě plnit nemusí. O jaké situace jde?
- Řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky.
- Jízda bez řidičského oprávnění.
- Jízda s vozidlem, které nesplňuje normy STK.
- Škoda vzniklá na vozidlech stejného majitele.
- Škody způsobené nevhodným použitím automobilu.
Hlavní obsah článku:
Napsat komentář
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *