Datum: 15. 10. 2024 Autor: IN

Ani jsme se nenadáli a léto je minulostí. Vystřídal ho podzim a sychravé počasí, které už pomalu, ale jistě, vyzývá k tomu, abychom si doma trochu zatopili. Než tak ale uděláme, je třeba kamna na topení připravit. Máte klasické krbovky a nevíte, jak na to? Pak čtěte dál.

Utřít prach nestačí

Celé léto jsme krbová kamna nepoužívali a sedal na ně prach. Ať už jste ho pravidelně otírali, nebo jste tak učinili až teď, rozhodně to jako příprava na další topnou sezónu nestačí. Že jste i nanosili dřevo a zametly po sobě nečistoty? I to je málo. Co ještě musíte udělat?

Zkontrolujte obsah popelníku

Zůstal vám v popelníku po loňské sezóně popel? Pak ho vysypte, ať je čistý. Obsah popelníku při topení kontrolujte pravidelně a snažte se jej udržet čistý. Použít můžete i krbový vysavač popela.

Víte, že trochu popela využijete třeba na čištění skla kamen?

Vyčistěte topeniště

V topeništi zůstává popel, který se má odstraňovat, stejně tak nespálené uhlíky. Podle druhu topeniště je třeba tyto pozůstatky po topení odstranit buď zcela, nebo je možné tam souvislou vrstvu popela ponechat pro lepší hoření. U spalování s roštem je třeba topeniště udržovat čisté, u spalování bez roštu je lepší trochu popela ponechat.

Zdroj: fotobanka

Péči si zaslouží i sklo kamen

Než v kamnech zatopíte, je na místě také vyčistit sklo. Čistí se zastudena a máte několik možností, jak na to. Někdo k tomu použije popel, který nabere na papírovou utěrku a krouživými pohyby pak sklo čistí. Další možností je použití čističů skel v podobě sprejů nebo pěny. Dejte si ale pozor, aby neobsahovaly abrazivní částice, které by sklo poškrábaly.

Zkontrolujte těsnící šňůru

Těsnící šňůru najdete mezi sklem a rámem dvířek, její problém spočívá v tom, že časem tvrdne.Jak čistíme krbové sklo čističem skla, natečou za ní spolu s ním všechny nečistoty, kterých se chceme zbavit, a na problém je zaděláno. Pokud je šňůra tuhá, nezbývá než ji vyměnit, jinak by sklo mohlo prasknout.

Jednou za rok pozvěte kominíka

Vyčistit potřebují i spalinové cesty, není nic lepšího než to svěřit do rukou odborníka. Jednou za rok si tak pozvěte kominíka, který zároveň provede povinnou kontrolu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *