Když se řekne lázně, každý si hned vybaví odpočinek během lázeňských procedur, a možná i procházky lázeňským parkem, při kterých popíjíte některý z minerálních pramenů. Co by to ale bylo za procházku lázněmi, kdybyste si při ní nedali i něco dobrého na zub? S lázněmi jsou už dlouhá léta spjaté i lázeňské oplatky. Kde se vůbec vzali a kde si na nich pochutnáte?
Do lázní nejen za procedurami
Do lázní se jezdí hlavně za léčebnými procedurami, které mají našemu tělu alespoň trochu ulevit od nějakých obtíží. Jenže trávit čas jen přecházením mezi koupelemi, masážemi, bazénem, zábaly a podobnými procedurami, se prostě nedá. Chce to taky trochu zábavy a ochutnat zdejší gastronomii.
V léčebném plánu, který v lázních dostanete, jistě nebude chybět ani pravidelné popíjení některého ze zdejších minerálních pramenů, který má vývěr v lázeňském parku nebo jeho okolí. Je třeba se za ním vypravit, i procházka na čerstvém vzduchu dělá divy. No a když si k tomu koupíte teplou lázeňskou oplatku, která má jedinečnou chuť, budete na takové výpravy každý den vyrážet s radostí.
Lázeňské oplatky mají dlouhou historii
První lázeňské oplatky se v naší zemi upekly už v 18. století na Karlovarsku, a to díky německému obyvatelstvu, které sem výrobu téhle pochoutky rozšířilo.
Podle legendy za vznikem oplatek stojí kuchař z kláštera v Teplé, který tehdy dostal za úkol připravit nějaký zákusek. Ten se rozhodl upéct v přístroji na hostie, vzniklou oplatku pak posypal cukrem, skořicí, vanilkou a sekanými oříšky. Aby zákusek ještě vylepšil, přiklopil na první oplatku druhou, a obě je zase zapekl.
Vzhledem k tomu, že oplatky měly v klášteře velký úspěch, není se čemu divit, že se brzy rozšířily i za jeho brány. V roce 1856 je dokonce pekl ve své pekárně v domě U tří bažantů v Mariánských Lázních synovec opata kláštera v Teplé a zakladatele Mariánských Lázní, Karel Reitenberger. Pekl je ve velkém a této pochoutce postupně propadli všichni lázeňští hosté, kteří byli ubytováni ve zdejších penzionech a lázeňských domech.
Víte, že k tomu, aby pekaři a pekařky mohli lázeňské oplatky vyrobit, potřebují i ty správné suroviny? Nejdůležitější je mouka, připravené těsto se hodně podobá těstu na palačinky.Nejen děti si na oplatkách pochutnají.
Zdroj: fotobanka
Oplatky nesmí chybět snad v žádných lázní
Oplatky jsou nedílnou součástí mnoha lázní, jejich návštěvníci se na ně těší. A to nejen v Mariánských Lázních, ale i dalších městech, mezi nimi například:
- Lázeňské oplatky Kolonáda se pojí s Karlovými Vary.
- Můžete se za nimi vypravit i do Luhačovic.
- Zvláštní příchutě jsou k mání v Poděbradech.
- Oplatky nechybí ani na promenádě Františkových Lázní.
- Na oplatkách si pochutnáte i v Lázních Mšené.
- Oplatkám z Libverdy se říká Libverdky.
Víte, že výrobna oplatek se v Mariánských Lázních nachází dodnes? Najdete ji v budově bývalé kavárny Victoria, kromě klasických oplatek, které jsou kulaté, se v závodě Kolonáda pod rukama sedmi desítek pekařů a pekařekvyrábí i stejně populární lázeňské trojhránky. No a o historii oplatek se ještě něco víc dozvíte třeba ve zdejším Městském muzeu Mariánské Lázně.
Hlavní obsah článku:
Napsat komentář
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *